Jak pomóc psu przetrwać sylwestra

Kilka sylwestrowych porad dla Waszych pupili:

 • Zafunduj psu męczącą i relaksującą rozrywkę jeszcze zanim zaczną mocno strzelać, jeśli nie może to być długi spacer w lesie, (lepiej nie ryzykuj spacerowaniem między blokami – tu strzałów jest najwięcej) to możesz zrobić np. 40 minutowe szkolenie w domu, zabawy węchowe – poukrywaj psu ulubione smakołyki w mieszkaniu, powkładaj także smakołyki do różnych papierowych pudełek i porozkładaj, tak by pies miał możliwość wydobycia smakołyków – tu każda technika jest dobra, każdy samodzielnie znaleziony/wydobyty smakołyk to mały sukces dla psa. Dodatkowo możesz zakończyć sesje Kongiem lub ulubioną kością. Takie zabawy męczą, wyciszają, dodają pewności. 
 • Ostatni spacer potraktuj wyjątkowo jako toaletę, w pobliżu domu i na smyczy. Pamiętaj o aktualnej adresówce. 
 • Zasłoń okna, włącz tv i muzykę, którą uda Ci się choć trochę zagłuszyć hałasy dobiegające z zewnątrz…. 

 • Znajdź miejsce, w którym pies czuje się najbezpieczniej, rozłóż tam posłanie. Możesz pomyśleć także o zrobieniu kryjówki, okrytej częściowe kocem… przypomnij sobie jakie budowałeś w dzieciństwie szałasy w domu 😉 Nie zmuszaj psa do wchodzenia, jeśli nie przyzwyczaiłeś go do tego wcześniej – pozostaje Ci czekać, aż Twój pies w najtrudniejszym momencie doceni Twoją kreatywność i uzna, że to miejsce w którym warto się schować. Możesz tam wcześniej włożyć swój ciuch, smakołyki i ulubione zabawki. 
 • Okaż psu wsparcie, jeśli tego potrzebuje. Nie pocieszaj nadmiernie ( nie zachowuj się nienaturalnie), ale bądź w pobliżu.
  Do niedawna sądzono, że pocieszanie w trudnych chwilach utwierdza psa w przekonaniu, że sytuacja jest trudna i należy się bać. Jednak i w kwestii emocji Alexa Capra rzuciła nowe spojrzenie na negatywny stan emocjonalny. Emocji nie da się nagrodzić, to stan który pojawia się wskutek jakiegoś zdarzenia. Nie możemy zacząć się bać na zawołanie. Nagrodzić możemy zachowanie, a nie emocje, a więc jeśli  Twój pies oczekuje wsparcia – okaż mu je. Ignorowanie go w takiej sytuacji może mu znacznie utrudnić przetrwanie tego ciężkiego czasu. 
 • Zastosuj feromony Adaptil w formie obroży lub dyfuzora.
 • Jeśli jest konieczność skonsultuj się z weterynarzem w celu dobrania leku uspokajającego. Dokładnie dopytaj o specyfik – nie daj sobie przepisać czegokolwiek. Niektóre leki, jak np Sedalin ogłupiają  i zwiotczają mięśnie, co powoduje, że pies nie może się ruszyć,  a strach tylko się potęguje. Niektóre leki powinno podawać się z kilkudniowym wyprzedzeniem ( np. Zylkene , kalmvet czy oxazepam) – nie działaj na własną rękę !!! 
 • Wyciszaj psa i stosuj zabawy węchowe nawet po sylwestrze ( a najlepiej cały czas 😉 – to świetna rozrywka dla psów. 
 • Pomyśl w przyszłym roku o konsultacji z behawiorystą i terapii, aby zniwelować lub wyeliminować lęki, najlepiej w okolicach wczesnej wiosny, gdy nie ma już strzałów, a czasu do kolejnego sylwestra jest dużo.

Arka ZOO – Szkoła komunikacji Międzygatunkowej Życzy zwierzętom jak najmniej stresu w Sylwestra i Wszystkiego najlePsiego w Nowym roku Wszystkim czworonogom i ich opiekunom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *