Przy jednej z łódzkich lecznic znajduje się sklep, a przed sklepem…. „parking dla psów”. Pod warunkiem, że przyjechałeś na psie! ( to oczywiście nie jedyne takie miejsce) Jest kilka powodów, aby nie zostawiać psa na uwięzi bez opieki w miejscach publicznych :
1.Dla większości psów to duży stres – uwiązane psy bez opieki często szczekają, niecierpliwie wypatrują swojego opiekuna, skaczą, dyszą, lub kładą uszy po sobie i podkulają ogon)
2 Psy mają wówczas ograniczoną możliwość zakomunikowania innemu psu/ człowiekowi, że nie mają złych zamiarów, gdyż trudniej im posłużyć się ich wyuczonym, naturalnym językiem (sygnały uspokajające – jak psy unikają konfliktów)


3. Mają ograniczoną możliwość uniknięcia potencjalnego zagrożenia np. inny agresywny pies
4. Pies zawsze ma 2 możliwości: UCIEKAJ albo WALCZ, jeśli nie będzie mógł uciec będzie zmuszony do użycia drugiej opcji – co w konsekwencji może prowadzić do ugryzienia kogoś kto będzie chciał go pogłaskać, lub agresji wobec innego psa.
5. Ponadto istnieje ryzyko kradzieży kochanego pupila ( szczególnie narażone tutaj są rasowe okazy)
6.Dodatkowym argumentem jest fakt, że jeśli taka sytuacja ma często miejsce automatycznie pogarsza się relacja na linii człowiek -> pies i zaufanie psa do przewodnika.

Jeśli nie ma takiej potrzeby nie warto wystawiać Naszych podopiecznych na trudne sytuacje, szczególnie pod marketem, gdzie przewija się mnóstwo ludzi, samochodów i „dziwnych rzeczy” jak np. wózki sklepowe wydające hałas, (z którymi bądź co bądź psy na co dzień nie mają większego kontaktu i pozytywnego skojarzenia – no bo niby skąd ?